تبلیغات
زیست شناسی - معرفی رشته زیست شناسی گیاهی

1.        معرفی رشته زیست شناسی گیاهی

معرفی رشته زیست شناسی گیاهی

دانش زیست شناسی از جمله دانشهای مهم قدیمی است كه بشر به آن دست یافته است. شالوده اصلی این دانش و واحد تشكیل دهنده آن، موجود زنده است. امروزه به وسیله پیشرفتهای انسان در حوزه های علمی و ساخت ابزارهای مختلف و دقیق، مجموعه شاخه های علوم، از جمله زیست شناسی، شاهد پیشرفت فراوان و از پی آن ایجاد اقسام تخصصی بوده است. یكی از گرایشها، رشته زیست شناسی گیاهی بوده است كه در آن به جنبه های مختلف گیاه می پردازند تا با شناخت بهتر گیاهان بتوانند استفاده بهتری از گیاهان كنند. همچنین در مطالعه گیاهان از جمله بافت شناسی گیاهی و آفت شناسی گیاهی، در تلاش هستند تا با شناختن دلایل رفتاری و ساختاری گیاهان، بهره برداری مؤثری از گیاهان را داشته باشند.
این رشته، تقریباً در تمام دانشكده ها پا برجا می باشد و فارغ التحصیلانی كه در مقطع كارشناسی می باشند، در حال حاضر كاری برای آنها موجود نمی باشد تا ادامه تحصیل بدهند و بتوانند در دانشگاهها به تدریس بپردازند یا در جاهای تحقیقاتی مشغول به كار شوند.
در زیست شناسی، لازم است در مورد بهداشت، تغذیه، مسائل ایمنی و حفظ آنچه كه اطراف ما را از عوامل زنده و غیر زنده فرا گرفته است و با آنها در تماس هستیم، آگاهی داشته باشیم و هم اكنون در سالهای اخیر به این رشته اهمیت خاصی داده شده است زیرا با زندگی انسان در تماس است.

دانشجویان رشته زیست شناسی - گرایش گیاه شناسی - خواندن دروس عمومی و پایه، شامل ریاضی و شیمی و دروس مشترك را در پی می گیرند كه برخی از مهمترین آنها تكامل موجودات زنده كه به بررسی نظریه تكاملی و علم دیرینه شناسی می پردازد؛ تشریح موركولوژی گیاهی كه ساختمان دیواری اسكلتی، ساختمان برگ و مباحثی از این امور، را بررسی می كند؛ سیستماتیك گیاهی و فیزیولوژی گیاهی كه از دروس بسیار جذاب است، به همراه آزمایشگاه آن برای رده بندی گیاهان و ساختمان آن، بخشهای ارزشمندی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد؛ ژنتیك 2و1 كه مباحث مختلف ژنتیك را مورد بحث قرار می دهد، مطالب زیادی را در مورد ژنتیك به دانشجویان می آموزد.
این رشته، به عنوان یك رشته پایه محسوب می شود، با گرایشهای فیزیولوژی تكمیل و گیاه شناسی محض كه به سایر رشته ها سرویس دهی می كنند. یكی از موارد مهم، سرویس دهی به رشته داروسازی است، چرا كه حدود 90 درصد از داروها برگرفته از گیاهان هستند. قدم اولیه داروسازی، شناسایی گیاهان است، كه می بایست خاصیت گیاه شناخته شود، تا داروسازان بتوانند آن خاصیت را از گیاه، استخراج كنند و با آن داروی مورد نظر را بسازند. همچنین این رشته می تواند به كشاورزی هم خدمت كند، مثلاً در زمینه بهینه سازی گیاهان، اصلاح نباتات و ... .
مرحله قبل از كاربری در كشاورزی، مرحله تحقیقات است كه به عهده گیاه شناسان می باشد. در این رشته ابتدا علاقه شرط اول می باشد، زیرا اگر علاقه نباشد به هیچ عنوان دانشجو موفق نخواهد بود.
آینده شغلی :

با توجه به نیازهای جامعه در زمینه زیست شناسی علوم گیاهی، دانشجویان در موارد زیر امكان فعالیت را دارند:
- تدریس گرایشهای مختلف در پایه های متوسط و سطوح بالاتر از آن در دانشگاه
- فعالیت در آزمایشگاه مدارس و در دانشگاهها و مراكز درمانی و در مراكز تحقیقاتی.
- ارائه آموزشهای عملی از جمله تشریح و موركولوژی گیاهی و انجام تحقیقات شیمیایی عملی در مراكز مربوطه،
- فعالیت در فضای سبز شهرداریها و فعالیت در آزمایشگاههای گیاهی سازمان انرژی اتمی، برای مقاطع بالاتر این رشته.